Rok założenia:

2001

Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji związanych z wypadkiem komunikacyjnym

Osoba po­szko­do­wa­na w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym ma prawo nie tylko ubie­gać się o za­dość­uczy­nie­nia za do­zna­ny ból i cier­pie­nie ale rów­nież sta­rać się o zwrot wszel­kich kosz­tów le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji po­wsta­łych w wy­ni­ku szko­dy. Prawo do zwro­tu kosz­tów le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji po­twier­dził Sąd Naj­wyż­szy Uchwa­łą skła­du 7 sę­dziów Sądu Naj­wyż­sze­go z dnia 19 maja 2016 r. III CZP 63/15 o na­stę­pu­ją­cej tre­ści:

Świad­cze­nie ubez­pie­czy­cie­la w ra­mach umowy obo­wiąz­ko­we­go ubez­pie­cze­nia od­po­wie­dzial­no­ści cy­wil­nej po­sia­da­czy po­jaz­dów me­cha­nicz­nych obej­mu­je także uza­sad­nio­ne i ce­lo­we kosz­ty le­cze­nia oraz re­ha­bi­li­ta­cji po­szko­do­wa­ne­go nie­fi­nan­so­wa­ne ze środ­ków pu­blicz­nych (art. 444 § 1 k.c.).

Jak wska­zu­je uchwa­ła obo­wią­zek po­kry­cia tych­że kosz­tów spo­czy­wa na za­kła­dzie ubez­pie­czeń spraw­cy i wy­ni­ka z art. 444 § 1 k.c.

Art. 444. § 1. W razie uszko­dze­nia ciała lub wy­wo­ła­nia roz­stro­ju zdro­wia na­pra­wie­nie szko­dy obej­mu­je wszel­kie wy­ni­kłe z tego po­wo­du kosz­ty. Na żą­da­nie po­szko­do­wa­ne­go zo­bo­wią­za­ny do na­pra­wie­nia szko­dy po­wi­nien wy­ło­żyć z góry sumę po­trzeb­ną na kosz­ty le­cze­nia, a je­że­li po­szko­do­wa­ny stał się in­wa­li­dą, także sumę po­trzeb­ną na kosz­ty przy­go­to­wa­nia do in­ne­go za­wo­du.

Obec­nie wielu po­szko­do­wa­nych de­cy­du­je się na sko­rzy­sta­nie z pry­wat­nych pla­có­wek me­dycz­nych. Prze­są­dza o tym za­rów­no fakt, że nie wszyst­kie za­le­ca­ne świad­cze­nia są do­stęp­ne w ra­mach po­wszech­nej opie­ki zdro­wot­nej, ale także do­stęp­ność ter­mi­nów, wy­so­ka efek­tyw­ność oraz ja­kość świad­czo­nych usług me­dycz­nych w pry­wat­nych kli­ni­kach.

To­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we nie­jed­no­krot­nie od­ma­wia­ją wy­pła­ty środ­ków za le­cze­nie pry­wat­ne, swą de­cy­zję ar­gu­men­tu­jąc do­stęp­no­ścią więk­szo­ści usług me­dycz­nych w pla­ców­kach pu­blicz­nych. Bywa, że za­kład ubez­pie­czeń wy­ma­ga od po­szko­do­wa­ne­go wy­ka­za­nia, iż wy­ko­rzy­stał on wszel­kie moż­li­wo­ści pod­ję­cia le­cze­nia fi­nan­so­wa­ne­go w ra­mach NFZ.

Prak­ty­ki takie są nie­zgod­ne z pra­wem, bo­wiem prze­pi­sy nie okre­śla­ją, że po­szko­do­wa­ny zo­bo­wią­za­ny jest do ko­rzy­sta­nia z usług pla­có­wek pu­blicz­nych. Po­nad­to, jak czy­ta­my na stro­nach Rzecz­ni­ka Fi­nan­so­we­go na pod­sta­wie art. art. 444 § 1 k.c. o środ­ki na le­cze­nie i re­ha­bi­li­ta­cję można się sta­rać przed ich fak­tycz­nym po­kry­ciem, wy­stę­pu­jąc do to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we­go o za­licz­kę. W tym celu na­le­ży po­sia­dać za­le­ce­nia le­kar­skie od­no­śnie spo­so­bu le­cze­nia, re­ha­bi­li­ta­cji. Z rosz­cze­niem o zwrot kosz­tów le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji można wy­stą­pić także po za­koń­cze­niu le­cze­nia, bądź po za­koń­cze­niu pew­nych jego eta­pów. Bar­dzo istot­ne jest, by po­szko­do­wa­ny po­sia­dał wszel­kie ra­chun­ki, fak­tu­ry, pa­ra­go­ny zwią­za­ne z wy­dat­ka­mi na le­cze­nie, gdyż wno­sząc o ich zwrot nie­zbęd­ne jest udo­wod­nie­nie ich po­nie­sie­nia.

Co istot­ne dla po­szko­do­wa­ne­go, Sąd Naj­wyż­szy podał, że kosz­ty le­cze­nia w pla­ców­ce pry­wat­nej po­win­ny być zwró­co­ne po­szko­do­wa­ne­mu, tylko wów­czas je­że­li są ce­lo­we i ko­niecz­ne. Ocena ce­lo­wo­ści i ko­niecz­no­ści wy­dat­ków po­nie­sio­nych na le­cze­nie na­le­ży oczy­wi­ście do sądu, który roz­po­zna­je kon­kret­ną spra­wę.

Przyj­mu­je się, że kosz­ty le­cze­nia pry­wat­ne­go są ko­niecz­ne i ce­lo­we, gdy:

  • Świadczenia wykraczają poza zakres świadczeń dostępnych w ramach powszechnej opieki zdrowotnej
  • Lub świadczenia takie są oferowane poszkodowanemu w czasie nieracjonalnym z medycznego punktu widzenia
  • Skorzystanie z leczenia prywatnego zwiększa szansę poszkodowanego na powrót do zdrowia (dzięki np. większej efektywności leczenia, czy wyższej jakości usługi medycznej)
  • Uszkodzenie ciała lub rozstroju zdrowia poszkodowanego ma poważny charakter i istnieje ryzyko śmierci poszkodowanego lub nieodwracalnego kalectwa

Kan­ce­la­ria Praw­na Sub­sy­dium dla osób po­szko­do­wa­nych w wy­pad­kach w ra­mach pro­wa­dzo­ne­go po­stę­po­wa­nia do­cho­dzi od To­wa­rzystw Ubez­pie­cze­nio­wych nie tylko zwro­tu wszel­kich kosz­tów zwią­za­nych z le­cze­niem i re­ha­bi­li­ta­cją, ale rów­nież ubie­ga się o środ­ki fi­nan­so­we na po­kry­cie dal­szych wy­dat­ków zwią­za­nych z re­ha­bi­li­ta­cją i po­by­tem po­szko­do­wa­ne­go w pry­wat­nych pla­ców­kach me­dycz­nych. Kan­ce­la­ria Praw­na Sub­sy­dium współ­pra­cu­je rów­nież z wy­spe­cja­li­zo­wa­ną ko­mer­cyj­ną pla­ców­ką me­dycz­ną, która zaj­mu­je się le­cze­niem i re­ha­bi­li­ta­cją osób naj­cię­żej po­szko­do­wa­nych w wy­pad­kach, w tym rów­nież osób znaj­du­ją­cych się w sta­nie śpiącz­ki far­ma­ko­lo­gicz­nej. Za­pra­sza­my do za­po­zna­nia się z in­for­ma­cja­mi na temat pla­ców­ki: www.​subsydium.​pl/​oferta/oferta-rehabilitacja

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z