Rok założenia:

2001

Trwały uszczerbek na zdrowiu a zadośćuczynienie

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien brać pod uwagę sąd przy usta­la­niu wy­so­ko­ści za­dość­uczy­nie­nia, trwa­ły lub dłu­go­trwa­ły uszczer­bek na zdro­wiu jest jed­nym z naj­waż­niej­szych czyn­ni­ków ma­ją­cych wpływ na wy­so­kość tego świad­cze­nia.

Czym jest uszczerbek na zdrowiu?

Obo­wią­zu­ją­ce prze­pi­sy prawa nie de­fi­niu­ją czym jest uszczer­bek na zdro­wiu, jed­nak w opar­ciu o prze­pi­sy ko­dek­su kar­ne­go na­le­ży przy­jąć, że uszczer­bek na zdro­wiu to za­bu­rze­nie w funk­cjo­no­wa­niu or­ga­ni­zmu po­le­ga­ją­ce na roz­stro­ju zdro­wia albo na­ru­sze­niu czyn­no­ści na­rzą­du ciała po­wo­du­ją­ce upo­śle­dze­nie czyn­no­ści or­ga­ni­zmu.
Sto­pień trwa­łe­go i dłu­go­trwa­łe­go uszczerb­ku na zdro­wiu prze­ja­wia się zatem jako ka­lec­two, oszpe­ce­nie, ogra­ni­cze­nia ru­cho­we, nie­zdol­ność do wy­ko­ny­wa­nia co­dzien­nych czyn­no­ści ży­cio­wych.

Jak określany jest uszczerbek na zdrowiu?

Wy­so­kość sta­wek za uszczer­bek na zdro­wiu re­gu­lo­wa­na jest przez za­łącz­nik do Roz­po­rzą­dze­nia Mi­ni­stra Pracy i Po­li­ty­ki Spo­łecz­nej z dnia 18 grud­nia 2002 r. w spra­wie szcze­gó­ło­wych zasad orze­ka­nia o sta­łym lub dłu­go­trwa­łym uszczerb­ku na zdro­wiu, trybu po­stę­po­wa­nia przy usta­la­niu tego uszczerb­ku oraz po­stę­po­wa­nia o wy­pła­tę jed­no­ra­zo­we­go od­szko­do­wa­nia.

W prak­ty­ce wy­glą­da to tak, że każde do­zna­ne na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go ob­ra­że­nie ciała (np. zła­ma­nie koń­czy­ny, utra­ta or­ga­nu we­wnętrz­ne­go, czy bli­zna) za­war­te jest w ta­be­li i po­sia­da war­tość wy­ra­żo­ną w pro­cen­tach. War­tość ta wy­ra­ża ile zdro­wia utra­cił po­szko­do­wa­ny na sku­tek wy­pad­ku.

Nie­ste­ty to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we pod­czas po­stę­po­wa­nia przed­są­do­we­go po­słu­gu­ją się wła­sny­mi, we­wnętrz­ny­mi ta­be­la­mi okre­śla­ją­cy­mi staw­ki za każdy pro­cent trwa­łe­go uszczerb­ku na zdro­wiu. Bar­dzo czę­sto staw­ki te są zde­cy­do­wa­nie niż­sze od tych okre­ślo­nych w roz­po­rzą­dze­niu mi­ni­ste­rial­nym. Co wię­cej le­ka­rze orzecz­ni­cy za­trud­nie­ni przez ubez­pie­czy­cie­li za­ni­ża­ją sto­pień trwa­łe­go uszczerb­ku na zdro­wiu, ba­ga­te­li­zu­jąc od­nie­sio­ne przez po­szko­do­wa­nych ob­ra­że­nia i ich na­stęp­stwa.

Istot­ną dla po­szko­do­wa­nych in­for­ma­cją jest fakt, że opi­nia le­ka­rza orzecz­ni­ka wy­da­na w po­stę­po­wa­niu przed­są­do­wym nie jest wią­żą­ca dla po­szko­do­wa­ne­go. Po skie­ro­wa­niu spra­wy na drogę po­stę­po­wa­nia są­do­we­go, opi­nię wy­da­ją po­wo­ła­ni przez sąd bie­gli są­do­wi danej spe­cja­li­za­cji. Bie­gły do­ko­nu­je po­now­nej oceny stanu zdro­wia po­szko­do­wa­ne­go, po­słu­gu­jąc się staw­ka­mi za uszczer­bek na zdro­wiu za­war­ty­mi w ta­be­li mi­ni­ste­rial­nej.

Uszczerbek na zdrowiu to nie jedyne kryterium brane pod uwagę przy określaniu wysokości zadośćuczynienia.

Przy­ję­ło się, że wy­so­kość za­dość­uczy­nie­nia po­win­na być pro­por­cjo­nal­na do stop­nia uszczerb­ku na zdro­wiu – im wyż­szy, tym wyż­sza po­win­na być kwota za­dość­uczy­nie­nia. Kry­te­rium to jest jed­nym z naj­waż­niej­szych przy oce­nie wy­so­ko­ści na­leż­ne­go za­dość­uczy­nie­nia, jed­nak nie je­dy­nym. Sąd bie­rze pod uwagę rów­nież inne czyn­ni­ki, o któ­rych to pi­sa­li­śmy w osob­nym wpi­sie.

Jako Kan­ce­la­ria Praw­na re­pre­zen­tu­je­my na­szych Klien­tów, do­cho­dząc na­leż­ne­go im za­dość­uczy­nie­nia na dro­dze po­stę­po­wa­nia przed­są­do­we­go jaki są­do­we­go. Do­dat­ko­wo, w celu usta­le­nia wła­ści­we­go roz­mia­ru szko­dy oraz do­zna­nej krzyw­dy, po­sia­da­my wła­snych le­ka­rzy orzecz­ni­ków, któ­rzy do­ko­nu­ją u osób po­szko­do­wa­nych wła­ści­wej i rze­tel­nej oceny do­zna­ne­go trwa­łe­go oraz dłu­go­trwa­łe­go uszczerb­ku na zdro­wiu na sku­tek wy­pad­ku. W za­kład­ce wy­ro­ki znaj­dą Pań­stwo orze­cze­nia są­do­we z pro­wa­dzo­nych przez nas spraw. Jak można za­uwa­żyć, kwoty pro­po­no­wa­ne przez to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we były ra­żą­co ni­skie w po­rów­na­niu z kwo­ta­mi za­są­dzo­ny­mi przez Sąd.

Jeśli do­zna­li Pań­stwo krzyw­dę w wy­ni­ku wy­pad­ku w po­sta­ci uszczerb­ku na zdro­wiu, za­pra­sza­my do kon­tak­tu z naszą Kan­ce­la­rią. Ze­spół wy­kwa­li­fi­ko­wa­nych praw­ni­ków po­dej­mie od­po­wied­nie kroki w celu rze­tel­ne­go usta­le­nia roz­mia­ru szko­dy oraz uzy­ska­nia dla Pań­stwa na­leż­ne­go świad­cze­nia z ty­tu­łu za­dość­uczy­nie­nia w od­po­wied­niej wy­so­ko­ści.

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z

Osoby, które do­świad­czy­ły śmier­ci osoby bli­skiej, zwłasz­cza jeśli na­stą­pi­ła ona nagle, na sku­tek wy­pad­ku dro­go­we­go, do­świad­cza­ją nie­wy­obra­żal­ne­go wręcz cier­pie­nia i po­czu­cia stra­ty. Do tego do­cho­dzą