Rok założenia:

2001

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Wy­pa­dek przy pracy może zda­rzyć się w każ­dym za­wo­dzie, a jego cha­rak­ter uza­leż­nio­ny bę­dzie w dużej mie­rze od ro­dza­ju wy­ko­ny­wa­nej pracy. Osoba, która ule­gła wy­pad­ko­wi przy pracy otrzy­mu­je jed­no­ra­zo­we od­szko­do­wa­nie wy­pła­ca­ne przez ZUS. Za­zwy­czaj wy­so­kość przy­zna­nych świad­czeń przez ZUS, jest nie­ade­kwat­na do roz­mia­rów szko­dy oraz do­zna­ne­go uszczerb­ku na zdro­wiu przez osobę po­szko­do­wa­ną. W uza­sad­nio­nych przy­pad­kach, po­szko­do­wa­ny może ubie­gać się rów­nież o za­dość­uczy­nie­nie i od­szko­do­wa­nie od swo­je­go pra­co­daw­cy, jed­nak­że przy­zna­ne świad­cze­nie jest po­mniej­sza­ne od kwot wy­pła­co­nych przez ZUS.

Wypadek przy pracy – czym jest?

Zgod­nie z prze­pi­sa­mi prawa za­war­ty­mi w Art. 3 ust. 1 usta­wy z dnia 30 paź­dzier­ni­ka 2002 r. o ubez­pie­cze­niu spo­łecz­nym z ty­tu­łu wy­pad­ków przy pracy i cho­rób za­wo­do­wych wy­pad­kiem przy pracy jest:
Nagłe zda­rze­nie wy­wo­ła­ne przy­czy­ną ze­wnętrz­ną po­wo­du­ją­ce uraz lub śmierć, które na­stą­pi­ło w związ­ku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Okre­ślo­ne zda­rze­nie może być za­kwa­li­fi­ko­wa­ne jako wy­pa­dek przy pracy je­dy­nie wów­czas, gdy speł­nia rów­no­cze­śnie wszyst­kie czte­ry wa­run­ki po­da­nej de­fi­ni­cji (zda­rze­nie musi być nagłe, być wy­wo­ła­ne przez czyn­ni­ki ze­wnętrz­ne, po­wo­do­wać uraz lub śmierć oraz mieć zwią­zek z pracą). Za wy­pa­dek przy pracy uzna­je się rów­nież nagłe, wy­wo­ła­ne przy­czy­ną ze­wnętrz­ną zda­rze­nie, które na­stą­pi­ło pod­czas świad­cze­nia pracy na innej pod­sta­wie niż sto­su­nek pracy.

Postępowanie po wypadku przy pracy

Wy­pa­dek przy pracy na­le­ży bez­zwłocz­nie zgło­sić pra­co­daw­cy. To na pra­co­daw­cy ciąży obo­wią­zek po­in­for­mo­wa­nia Pań­stwo­wej In­spek­cji Pracy o za­ist­nie­niu wy­pad­ku jak rów­nież in­nych or­ga­nów np. Po­li­cji. Do­ku­men­tem po­świad­cza­ją­cym za­ist­nie­nie wy­pad­ku oraz wszel­kie oko­licz­no­ści zda­rze­nia jest pro­to­kół po­wy­pad­ko­wy. W tym miej­scu na­le­ży pod­kre­ślić, iż osoba po­szko­do­wa­na, przed pod­pi­sa­niem pro­to­ko­łu po­wy­pad­ko­we­go winna do­kład­nie go prze­czy­tać. W przy­pad­ku jego nie­zgod­no­ści z oko­licz­no­ścia­mi po­wsta­nia szko­dy oraz prze­bie­gu wy­pad­ku, pra­cow­nik wi­nien zło­żyć za­strze­że­nia do pro­to­ko­łu, jak rów­nież nie­zwłocz­nie skon­tak­to­wa­nia się z pro­fe­sjo­nal­ną Kan­ce­la­rią.

Świadczenia po wypadku

Osoba po­szko­do­wa­na w wy­pad­ku przy pracy może sta­rać się o od­szko­do­wa­nie za­rów­no z ZUS-u, jak i od pra­co­daw­cy.

  • Odszkodowanie wypłacane z ZUS – są to świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (takie jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu), na które składki są odprowadzane przez pracodawcę;
  • Odszkodowanie od pracodawcy, a co częstsze – od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym pracodawca zawarł umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Do­dat­ko­wo osoby po­sia­da­ją­ce ubez­pie­cze­nie NNW, czy ubez­pie­cze­nie gru­po­we mogą sta­rać się o od­szko­do­wa­nie z tych polis. O od­szko­do­wa­nie mogą sta­rać się także człon­ko­wie ro­dzi­ny po­szko­do­wa­ne­go, wów­czas, gdy po­niósł on śmierć w wy­pad­ku.

Jak uzyskać odszkodowanie od pracodawcy

Oprócz ubie­ga­nia się o świad­cze­nia wy­pła­ca­ne przez ZUS, osoby po­szko­do­wa­ne w wy­pad­ku przy pracy mają moż­li­wość do­cho­dze­nia rosz­czeń od pra­co­daw­cy, czy coraz czę­ściej od to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we­go, w któ­rym pra­co­daw­ca po­sia­da po­li­sę OC,. Rosz­czeń do­cho­dzić można na pod­sta­wie prze­pi­sów ko­dek­su cy­wil­ne­go, okre­śla­ją­cych od­po­wie­dzial­ność za czyn nie­do­zwo­lo­ny. Wy­ni­ka z tego, że pra­cow­nik po­szko­do­wa­ny w wy­pad­ku przy pracy może ubie­gać się o świad­cze­nia od pra­co­daw­cy, jeśli to pra­co­daw­ca po­no­si winę za wy­pa­dek (np. po­przez nie­do­peł­nie­nie obo­wiąz­ków wy­ni­ka­ją­cych z prze­pi­sów BHP). W pierw­szej ko­lej­no­ści po­szko­do­wa­ny po­wi­nien do­wieść, iż do­znał uszczerb­ku na zdro­wiu. Tu ważne jest kom­ple­to­wa­nie do­ku­men­ta­cji me­dycz­nej i do­ku­men­to­wa­nie wy­dat­ków zwią­za­nych z le­cze­niem i re­ha­bi­li­ta­cją. Na po­szko­do­wa­nym spo­czy­wa rów­nież udo­wod­nie­nie winy pra­co­daw­cy, jak rów­nież wy­ka­za­nie, że ist­nie­je zwią­zek przy­czy­no­wo – skut­ko­wy po­mię­dzy wy­pad­kiem a po­wsta­niem szko­dy. Warto jed­nak zwró­cić uwagę, że nie­któ­rzy pra­co­daw­cy po­no­szą za­ostrzo­ną od­po­wie­dzial­ność za wy­pad­ki przy pracy, kształ­to­wa­ną na za­sa­dzie ry­zy­ka. Do­ty­czy to branż o pod­wyż­szo­nym stop­niu za­gro­że­nia wy­pad­kiem i przed­się­biorstw oraz za­kła­dów ta­kich jak: huty, ko­pal­nie i za­kła­dy ener­ge­tycz­ne, wo­do­cią­go­we, firmy bu­dow­la­ne. W takim przy­pad­ku po­szko­do­wa­ny może sta­rać się o uzy­ska­nie od­szko­do­wa­nia nawet wów­czas, gdy ze stro­ny pra­co­daw­cy nie na­stą­pi­ły żadne uchy­bie­nia.

Odszkodowania od pracodawcy w praktyce

Kon­fron­tu­jąc od­szko­do­wa­nia uzy­ska­ne od pra­co­daw­cy ze świad­cze­nia­mi wy­pła­ca­ny­mi przez ZUS, można z całą sta­now­czo­ścią stwier­dzić, że wy­so­kość tych pierw­szych kształ­tu­je się o wiele ko­rzyst­niej, a to ze wzglę­du na brak okre­ślo­nych li­mi­tów, które obo­wią­zu­ją w od­nie­sie­niu do świad­czeń z ZUS. Na­to­miast w przy­pad­ku otrzy­ma­nia jed­no­ra­zo­we­go od­szko­do­wa­nia z ZUS, świad­cze­nie od­szko­do­waw­cze przy­zna­ne przez pra­co­daw­cę, jest ob­ni­ża­ne o kwotę wy­pła­co­ną przez ZUS. W swo­jej prak­ty­ce po­sia­da­my wiele ko­rzyst­nych dla na­szych Klien­tów wy­ro­ków są­do­wych do­ty­czą­cych spraw o od­szko­do­wa­nie i za­dość­uczy­nie­nie za wy­pa­dek przy pracy, z któ­rych tre­ścią można za­po­znać się w za­kład­ce Wy­ro­ki. Jeśli ule­gli Pań­stwo wy­pad­ko­wi przy pracy, za­pra­sza­my do kon­tak­tu z naszą kan­ce­la­rią. Nasi praw­ni­cy sfor­mu­łu­ją w Pań­stwa imie­niu rosz­cze­nie, by mogli Pań­stwo ubie­gać się o mak­sy­mal­ną kwotę od­szko­do­wa­nia ze wszel­kich moż­li­wych źró­deł. 

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z