Rok założenia:

2001

Komu przysługuje prawo do odszkodowania oraz zadośćuczynienia po śmierci osoby najbliższej?

Osoby, które do­świad­czy­ły śmier­ci osoby bli­skiej, zwłasz­cza jeśli na­stą­pi­ła ona nagle, na sku­tek wy­pad­ku dro­go­we­go, do­świad­cza­ją nie­wy­obra­żal­ne­go wręcz cier­pie­nia i po­czu­cia stra­ty. Do tego do­cho­dzą ne­ga­tyw­ne skut­ki utra­ty naj­bliż­szej osoby, wią­żą­ce się ze sferą ma­te­rial­ną, gdy zmar­ły był ży­wi­cie­lem ro­dzi­ny, bądź jego do­cho­dy przy­czy­nia­ły się do funk­cjo­no­wa­nia go­spo­dar­stwa do­mo­we­go. W przy­pad­ku utra­ty osoby naj­bliż­szej, ro­dzi­na oraz bli­scy zmar­łe­go mogą do­cho­dzić od­szko­do­wa­nia oraz za­dość­uczy­nie­nia. Jed­nak tu na­su­wa się py­ta­nie, komu przy­słu­gu­je prawo do otrzy­ma­nia świad­czeń za śmierć osoby naj­bliż­szej.

Osoby uprawnione do odszkodowania i zadośćuczynienia

Z ty­tu­łu śmier­ci osoby naj­bliż­szej przy­słu­gu­je prawo do od­szko­do­wa­nia za po­gor­sze­nie sy­tu­acji ży­cio­wej oraz za­dość­uczy­nie­nie, jako re­kom­pen­sa­ta za do­zna­ną krzyw­dę i cier­pie­nie. Zgod­nie z za­pi­sa­mi ar­ty­ku­łu 446 K.C. § 3 oraz § 4 oso­ba­mi upraw­nio­ny­mi do otrzy­ma­nia świad­czeń są naj­bliż­si człon­ko­wie ro­dzi­ny zmar­łe­go, przy czym istot­ne są tutaj nie tylko więzy krwi, ale także po­wią­za­nia fi­nan­so­we oraz bli­skość re­la­cji. Upraw­nio­ny­mi do rosz­czeń są mał­żon­ko­wie zmar­łe­go, jego dzie­ci, rów­nież ad­op­to­wa­ne, ro­dzi­ce, także ma­co­cha i oj­czym, ro­dzeń­stwo, także przy­rod­nie, dziad­ko­wie, przy czym jak już wspo­mnia­no, istot­ne tutaj będą po­wią­za­nia za­rów­no eko­no­micz­ne, jak i emo­cjo­nal­ne. Za osoby naj­bliż­sze sądy uzna­ją także osoby bę­dą­ce w związ­kach nie­for­mal­nych – part­ne­rów, kon­ku­ben­tów i ich dzie­ci z po­przed­nie­go związ­ku, sku­pia­jąc się przede wszyst­kim na oce­nie bli­sko­ści emo­cjo­nal­nej. W kręgu upraw­nio­nych do rosz­czeń jest także dziec­ko po­czę­te, lecz nie­na­ro­dzo­ne.

Co istot­ne, świad­cze­nia przy­słu­gu­ją każ­de­mu z człon­ków naj­bliż­szej ro­dzi­ny, zatem w przy­pad­ku śmier­ci męża, osob­na kwota pie­nięż­na zo­sta­nie przy­zna­na jego żonie, a osob­na każ­de­mu z ich dzie­ci. War­tość świad­czeń bę­dzie od­po­wied­nia do po­nie­sio­nej krzyw­dy, czy stop­nia utra­ty wspar­cia fi­nan­so­we­go, które dotąd było za­pew­nia­ne przez zmar­łe­go.

Na­le­ży zwró­cić rów­nież uwagę, iż świad­cze­nie, jakim jest za­dość­uczy­nie­nie za śmierć osoby naj­bliż­szej, która zmar­ła na sku­tek uszko­dze­nia ciała lub wy­wo­ła­nia roz­stro­ju zdro­wia, funk­cjo­nu­je od 3 sierp­nia 2008 r.

Bli­scy osób, które po­nio­sły śmierć w wy­pad­ku przed tą datą, dzię­ki uchwa­le Sądu Naj­wyż­sze­go z dnia 22 paź­dzier­ni­ka 2010 r., mogą rów­nież do­ma­gać się za­dość­uczy­nie­nia za do­zna­ną krzyw­dę i cier­pie­nie, jed­nak na pod­sta­wie in­ne­go prze­pi­su prawa, a mia­no­wi­cie na pod­sta­wie art. 448 k.c. w związ­ku z art. 24 § 1 k.c.

To­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we w swo­ich po­sta­no­wie­niach bar­dzo czę­sto od­ma­wia­ją wy­pła­ty świad­czeń, kwe­stio­nu­jąc więzi łą­czą­ce osobę zmar­łą z jej bli­ski­mi, po­wo­łu­jąc się na przy­kład, na fakt, iż nie za­miesz­ki­wa­ły one wspól­nie. Sądy jed­nak każ­do­ra­zo­wo ana­li­zu­ją cha­rak­ter i siłę re­la­cji łą­czą­cą osoby bli­skie i na tej pod­sta­wie de­cy­du­ją o wy­so­ko­ści świad­cze­nia na­leż­ne­go po śmie­ci człon­ka ro­dzi­ny.

Jako kan­ce­la­ria praw­na re­pre­zen­tu­je­my na­szych Klien­tów do­cho­dząc na­leż­ne­go im od­szko­do­wa­nia oraz za­dość­uczy­nie­nia na dro­dze po­stę­po­wa­nia są­do­we­go. W za­kład­ce wy­ro­ki znaj­dą Pań­stwo wy­ro­ki są­do­we z pro­wa­dzo­nych przez nas spraw, z któ­rych zna­ko­mi­ta więk­szość do­ty­czy wy­pła­ty świad­cze­nia za śmierć osoby naj­bliż­szej. Jeśli na sku­tek wy­pad­ku utra­ci­li Pań­stwo bli­ską osobę, za­pra­sza­my do kon­tak­tu, nasi praw­ni­cy po­dej­mą od­po­wied­nie kroki w celu uzy­ska­nia przez Pań­stwa na­leż­nej war­to­ści od­szko­do­wa­nia oraz za­dość­uczy­nie­nia.

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z