Rok założenia:

2001

Jak napisać wniosek o odszkodowanie po wypadku?

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z po­li­sy ubez­pie­cze­nio­wej spraw­cy wy­pad­ku. Aby otrzy­mać od­szko­do­wa­nie oraz za­dość­uczy­nie­nie na­le­ży zwró­cić się z wnio­skiem do to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we­go, w któ­rym wy­ku­pio­na zo­sta­ła po­li­sa OC. Wnio­sek taki po­wi­nien za­wie­rać kom­plet in­for­ma­cji na temat wy­pad­ku, jego na­stępstw, jak rów­nież żą­da­nie fi­nan­so­we. Jak na­pi­sać wnio­sek o od­szko­do­wa­nie po wy­pad­ku? Po­ni­żej pre­zen­tu­je­my kilka przy­da­nych in­for­ma­cji.

Na wstę­pie na­le­ży za­zna­czyć, że nie ist­nie­je uni­wer­sal­ny wzór wnio­sku o od­szko­do­wa­nie po wy­pad­ku, gdyż każdy wy­pa­dek ma swój in­dy­wi­du­al­ny cha­rak­ter, jed­nak każdy wnio­sek po­wi­nien za­wie­rać jak naj­wię­cej pre­cy­zyj­nych in­for­ma­cji na temat wy­pad­ku, jego na­stępstw i prze­bie­gu le­cze­nia, a także dłu­go­fa­lo­wych kon­se­kwen­cji.

W pierw­szej ko­lej­no­ści na­le­ży opi­sać miej­sce oraz oko­licz­no­ści wy­pad­ku. W przy­pad­ku wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go na­le­ży podać jego do­kład­ną datę, go­dzi­nę i miej­sce, dane po­jaz­dów, które brały udział w zda­rze­niu, per­so­na­lia osób uczest­ni­czą­cych w wy­pad­ku, w tym spraw­cy wy­pad­ku oraz ewen­tu­al­nych świad­ków. W przy­pad­ku spraw­cy wy­pad­ku można po­wo­łać się do­dat­ko­wo na sy­gna­tu­rę akt spra­wy, która toczy się prze­ciw­ko tej oso­bie. W swoim opi­sie na­le­ży za­wrzeć in­for­ma­cje na temat wa­run­ków pa­nu­ją­cych na dro­dze, jaka była po­go­da, wi­docz­ność, a także do­kład­nie opi­sać jak do­szło do wy­pad­ku. Istot­ne są wszyst­kie szcze­gó­ły, dla­te­go ważne jest, by w opi­sie za­wszeć ich jak naj­wię­cej.

Ko­lej­nym eta­pem jest opi­sa­nie do­zna­nych ob­ra­żeń oraz spo­so­bu le­cze­nia. W tym celu naj­le­piej po­słu­żyć się do­ku­men­ta­cją me­dycz­ną, która za­wie­ra kom­plet in­for­ma­cji na temat stanu zdro­wia po wy­pad­ku i prze­pro­wa­dzo­ne­go le­cze­nia. Krok po kroku opi­su­je­my dia­gno­zy, jakie zo­sta­ły po­sta­wio­ne przez le­ka­rzy, a także zle­co­ne ba­da­nia, prze­by­te za­bie­gi i ope­ra­cje, czy póź­niej­szą re­ha­bi­li­ta­cję. Co ważne, nie ma żad­nych prze­ciw­ska­zań, by zło­żyć wnio­sek o od­szko­do­wa­nie jesz­cze w trak­cie le­cze­nia. Fakt trwa­nia le­cze­nia na­le­ży po pro­stu ująć we wnio­sku. Do wnio­sku na­le­ży także do­łą­czyć kopię do­ku­men­ta­cji me­dycz­nej.

W na­stęp­nej ko­lej­no­ści we wnio­sku po­win­ni­śmy za­wrzeć opis kon­se­kwen­cji wy­pad­ku i ich wpływ na nasze życie. Opi­su­je­my tutaj za­rów­no kwe­stie do­ty­czą­ce zdro­wia fi­zycz­ne­go (np. ogra­ni­cze­nia w po­ru­sza­niu się) i psy­chicz­ne­go (trau­ma po wy­pad­ku, kosz­ma­ry senne, lęk przed jazdą sa­mo­cho­dem), a także wpływ na naszą sy­tu­ację ma­te­rial­ną (utra­ta pracy, brak moż­li­wo­ści awan­su), czy wpływ na co­dzien­ne życie (brak moż­li­wo­ści opie­ki nad dzieć­mi, upra­wia­nia spor­tu czy re­ali­zo­wa­nia swo­ich pasji).

Na­stęp­nie okre­śla­my kwotę do­cho­dzo­nych rosz­czeń. Osoba po­szko­do­wa­na w wy­pad­ku może sta­rać się o sze­reg świad­czeń – od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we za po­nie­sio­ne kosz­ty le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji, czy inne wy­dat­ki po­nie­sio­ne ze wzglę­du na na­stęp­stwa wy­pad­ku (do­sto­so­wa­nie miesz­ka­nia, opie­ka osób trze­cich, do­jaz­dy do pla­có­wek me­dycz­nych), za­dość­uczy­nie­nie za cier­pie­nia fi­zycz­ne i psy­chicz­nerenta, która po­zwo­li na kon­ty­nu­ację le­cze­nia, a rów­no­cze­śnie bę­dzie wy­rów­na­niem do­cho­dów jakie osią­ga­li­śmy przed wy­pad­kiem.

Do wnio­sku po­win­ni­śmy do­łą­czyć kom­plet zgro­ma­dzo­nych w trak­cie le­cze­nia ra­chun­ków i fak­tur, które będą po­twier­dze­niem po­nie­sio­nych wy­dat­ków, a także do­ku­men­ta­cję me­dycz­ną z prze­bie­gu le­cze­nia.

Sa­mo­dziel­ne zre­da­go­wa­nie wnio­sku o wy­pła­tę od­szko­do­wa­nia jest moż­li­we, jed­nak rze­tel­ne i szcze­gó­ło­we przed­sta­wie­nie wszyst­kich in­for­ma­cji, o któ­rych mowa w ar­ty­ku­le bę­dzie mieć duży wpływ za­rów­no na de­cy­zję ubez­pie­czy­cie­la o wy­pła­cie od­szko­do­wa­nia, jak i ewen­tu­al­ny póź­niej­szy pro­ces są­do­wy. Przy two­rze­niu wnio­sku o od­szko­do­wa­nie warto sko­rzy­stać z po­mo­cy praw­ni­ka, który po­sia­da od­po­wied­nie do­świad­cze­nie, zna­jo­mo­ści pro­ce­dur i wy­mo­gów pod kątem do­ku­men­ta­cji, sta­wia­nych przez to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we. Nie­ste­ty czę­stą prak­ty­ką jest za­ni­ża­nie od­szko­do­wa­nia przez to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we, dla­te­go pomoc praw­ni­ków może oka­zać się nie­oce­nio­na, jeśli ko­niecz­ne bę­dzie skie­ro­wa­nie spra­wy na drogę po­stę­po­wa­nia są­do­we­go, a nie­ste­ty jak po­ka­zu­je nasza wie­lo­let­nia prak­ty­ka, więk­szość spraw o od­szko­do­wa­nie i za­dość­uczy­nie­nie znaj­du­je swój finał w Są­dzie.

Jeśli do­zna­li Pań­stwo uszczerb­ku na zdro­wiu i chcą Pań­stwo sfor­mu­ło­wać wnio­sek o na­leż­ne świad­cze­nia do ubez­pie­czy­cie­la, za­pra­sza­my do kon­tak­tu, nasi praw­ni­cy po­dej­mą od­po­wied­nie kroki w celu uzy­ska­nia na­leż­nej kwoty od­szko­do­wa­nia i za­dość­uczy­nie­nia.

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien

Osoby, które do­świad­czy­ły śmier­ci osoby bli­skiej, zwłasz­cza jeśli na­stą­pi­ła ona nagle, na sku­tek wy­pad­ku dro­go­we­go, do­świad­cza­ją nie­wy­obra­żal­ne­go wręcz cier­pie­nia i po­czu­cia stra­ty. Do tego do­cho­dzą