Rok założenia:

2001

Czy zadośćuczynienie może zostać obniżone?

Zgod­nie z art. 362 k.c. je­że­li po­szko­do­wa­ny przy­czy­nił się do po­wsta­nia szko­dy lub jej zwięk­sze­nia obo­wią­zek na­pra­wie­nia szko­dy ulega od­po­wied­nie­mu zmniej­sze­niu sto­sow­nie do oko­licz­no­ści, a zwłasz­cza stop­nia winy obu stron. Po­szko­do­wa­ny przy­czy­nia się do po­wsta­nia szko­dy, je­że­li jego za­cho­wa­nie się jest ade­kwat­ną współ­przy­czy­ną po­wsta­nia szko­dy w ogóle (art. 361 k.c.).

Za przy­czy­nie­nie się, na­le­ży uznać takie za­cho­wa­nie po­szko­do­wa­ne­go, które po­zo­sta­je w związ­ku przy­czy­no­wym ze szko­dą oraz jest obiek­tyw­nie nie­pra­wi­dło­we. Może to być dzia­ła­nie, ale rów­nież za­nie­cha­nie tj. nie pod­ję­cie od­po­wied­nie­go dzia­ła­nia, które miało wpływ na po­wsta­łą szko­dę.

Za­dość­uczy­nie­nie może zo­stać ob­ni­żo­ne za­sad­ni­czo z dwóch po­wo­dów:

  • poszkodowany przyczynił się do powstania szkody
  • poszkodowany przyczynił się do zwiększenia rozmiarów szkody

Każ­do­ra­zo­wej oceny roz­mia­ru przy­czy­nie­nia w po­stę­po­wa­niu są­do­wym do­ko­nu­je Sąd. Przy­czy­nie­nie okre­śla się pro­cen­to­wo, co w prak­ty­ce skut­ku­je tym, iż wszyst­kie wy­pła­ca­ne po­szko­do­wa­ne­mu świad­cze­nia (np. od­szko­do­wa­nie, za­dość­uczy­nie­nie, renty, zwrot wszel­kich kosz­tów np. le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji) zo­sta­ną zre­du­ko­wa­ne o ten wła­śnie, okre­ślo­ny pro­cent.

W przy­pad­ku wy­pad­ku dro­go­we­go z przy­czy­nie­niem mamy naj­czę­ściej do czy­nie­nia w przy­pad­ku braku za­pię­tych pasów bez­pie­czeń­stwa, prze­kro­cze­niem pręd­ko­ści, do­bro­wol­nej zgody na po­dróż z nie­trzeź­wym kie­row­cą lub uprzed­nie­go spo­ży­wa­nia al­ko­ho­lu z kie­ru­ją­cym po­jaz­dem bez­po­śred­nio przed wy­pad­kiem czy za­nie­cha­nie włą­cze­nia świa­teł w po­jeź­dzie.

Inne przy­czy­ny to np.: prze­kro­cze­nie jezd­ni w nie­do­zwo­lo­nym miej­scu oraz nie­za­cho­wa­nie szcze­gól­nej ostroż­no­ści pod­czas prze­kra­cza­nia jezd­ni, wtar­gnię­cie na jezd­nię przed prze­jeż­dża­ją­cym po­jaz­dem, po­ru­sza­nie się pie­sze­go nie­pra­wi­dło­wo prawą za­miast lewą stro­ną drogi, nie­do­sta­tecz­ne roz­glą­da­nie się na jezd­ni, brak kasku/odzie­ży ochron­nej/prawa jazdy na motor, nie­wła­ści­wa ob­ser­wa­cja przez po­szko­do­wa­ne­go sy­tu­acji na dro­dze i pod­ję­cie de­cy­zji o skrę­cie w lewo w mo­men­cie, kiedy jego po­jazd był już wy­prze­dza­ny przez inny po­jazd oraz nie­włą­cze­nie kie­run­kow­ska­zu sy­gna­li­zu­ją­ce­go ma­newr skrę­tu w lewo. Za­dość­uczy­nie­nie po­mniej­sza się sto­sow­nie do oko­licz­no­ści, a zwłasz­cza do stop­nia winy obu stron (tzn. spraw­cy i po­szko­do­wa­ne­go).

Wy­da­je się, że mak­sy­mal­nym stop­niem przy­czy­nie­nia się po­szko­do­wa­ne­go jest war­tość 50 %, gdyż wyż­sze przy­czy­nie­nie ozna­cza­ło­by, iż spraw­cą wy­pad­ku jest sam po­szko­dwa­ny.

W wy­ro­ku z dnia 02 grud­nia 1985 r. (sygn. akt IV CR 412/85) Sąd Naj­wyż­szy wska­zał, iż „osoba, która de­cy­du­je się na jazdę sa­mo­cho­dem z kie­row­cą bę­dą­cym w sta­nie po spo­ży­ciu al­ko­ho­lu, przy­czy­nia się do od­nie­sio­nej szko­dy po­wsta­łej w wy­ni­ku wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, gdy stan nie­trzeź­wo­ści kie­row­cy po­zo­sta­je w związ­ku z tym wy­pad­kiem. Spo­ży­wa­nie na­po­ju al­ko­ho­lo­we­go z takim kie­row­cą przed jazdą uwa­żać na­le­ży za znacz­ne przy­czy­nie­nie się do po­wsta­nia szko­dy.”

Orzecz­nic­two w za­kre­sie przy­czy­nie­nia ka­te­go­rycz­nie stwier­dza, że okre­śla­jąc wy­so­kość za­dość­uczy­nie­nia za do­zna­ną krzyw­dę, w sy­tu­acji, gdy po­szko­do­wa­ny przy­czy­nił się do po­wsta­nia szko­dy, lub do zwięk­sze­nia jej roz­mia­rów po­mniej­sza się wy­so­kość świad­cze­nia.

Czyn­ni­ka­mi wpły­wa­ją­cy­mi na wy­so­kość przy­czy­nie­nia są m.​in.:

  • wiek poszkodowanego
  • stopień winy obu stron
  • stopień naruszenia obiektywnych reguł postępowania przez poszkodowanego
  • ciężar naruszonych obowiązków
  • okoliczności zdarzenia
  • cechy osobiste sprawcy i poszkodowanego
  • zachowanie się poszkodowanego

Gdy cho­dzi o ma­ło­let­nie­go, który w chwi­li wy­pad­ku nie ukoń­czył lat trzy­na­stu sy­tu­acja kształ­tu­je się od­mien­nie. Co do za­sa­dy ma­ło­let­ni, zgod­nie z art. 426 k.c. nie po­no­si winy, a więc nie można w tym wy­pad­ku mówić o szko­dzie po­wsta­łej z jego przy­czy­ny. Nie­mniej jed­nak orzecz­nic­two są­do­we jest zgod­ne co do moż­li­wo­ści od­po­wied­nie­go po­mniej­sze­nia na­leż­nych świad­czeń mając na uwa­dze jego wiek, sto­pień świa­do­mo­ści i ro­ze­zna­nie.

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z