Rok założenia:

2001

Czy aby starać się o odszkodowanie konieczne jest zakończenie leczenia?

Jako kan­ce­la­ria praw­na spe­cja­li­zu­ją­ca się w do­cho­dze­niu od­szko­do­wań po wy­pad­kach ko­mu­ni­ka­cyj­nych czę­sto spo­ty­ka­my się z py­ta­niem ze stro­ny Klien­ta – osoby po­szko­do­wa­nej, czy aby sta­rać się o od­szko­do­wa­nie za ob­ra­że­nia ciała w wy­pad­ku z po­li­sy OC spraw­cy, ko­niecz­ne jest za­koń­cze­nie le­cze­nia.

Zgod­nie z obo­wią­zu­ją­cy­mi prze­pi­sa­mi prawa nie ma ta­kie­go obo­wiąz­ku, co wię­cej szko­dę warto zgło­sić jak naj­szyb­ciej. Po pierw­sze dla­te­go, że na ubez­pie­czy­cie­lu spo­czy­wa obo­wią­zek wy­pła­ce­nia po­szko­do­wa­ne­mu kwoty bez­spor­nej z ty­tu­łu za­dość­uczy­nie­nia w ter­mi­nie 30 dni od daty zgło­sze­nia szko­dy – czyli kwoty na­leż­nej po­szko­do­wa­ne­mu, która po­zo­sta­je poza spo­rem o wy­so­kość od­szko­do­wa­nia. Dru­gim po­wo­dem, dla któ­re­go warto zgło­sić szko­dę przed za­koń­cze­niem le­cze­nia jest bieg przedaw­nie­nia.

Bezsporna kwota zadośćuczynienia

To na oso­bie po­szko­do­wa­nej spo­czy­wa cię­żar zgło­sze­nia szko­dy. Prze­pi­sy obo­wią­zu­ją­ce w za­kre­sie za­wia­do­mie­nia o szko­dzie nie na­ka­zu­ją, by do­ko­nać zgło­sze­nia szko­dy do­pie­ro po za­koń­czo­nym le­cze­niu. Zgło­sze­nie szko­dy może na­stą­pić zatem już w dniu zda­rze­nia, które spo­wo­do­wa­ło szko­dę. Pod­czas zgła­sza­nia szko­dy na­le­ży wska­zać szcze­gó­ło­wo oko­licz­no­ści, które skła­da­ją się na po­nie­sio­ną szko­dę. Tutaj znów na­le­ży zwró­cić uwagę, że to na oso­bie po­szko­do­wa­nej spo­czy­wa obo­wią­zek udo­wod­nie­nia wy­so­ko­ści po­nie­sio­nej szko­dy. W pro­ce­sie do­cho­dze­nia od­szko­do­wa­nie naj­waż­niej­sze zna­cze­nie ma do­ku­men­ta­cja me­dycz­na, jed­nak kom­plet­na do­ku­men­ta­cja nie jest wy­ma­ga­na w mo­men­cie zgła­sza­nia szko­dy przed za­koń­cze­niem le­cze­nia. Dla­te­go też jeśli zgło­sze­nie ma miej­sce przed za­koń­cze­niem le­cze­nia, a po­szko­do­wa­ny nie dys­po­nu­je jesz­cze pełną do­ku­men­ta­cją me­dycz­ną, gdyż le­cze­nie jest w trak­cie, do­ku­men­ta­cję me­dycz­ną można uzu­peł­nić w toku li­kwi­da­cji szko­dy. W takim przy­pad­ku od­szko­do­wa­nie może zo­stać wy­pła­co­ne w tran­szach. To­wa­rzy­stwo Ubez­pie­cze­nio­we po prze­ana­li­zo­wa­niu do­star­czo­nej przez po­szko­do­wa­ne­go do­ku­men­ta­cji stwier­dza­ją­cą do­zna­ne urazy, pierw­szą wy­pła­tę od­szko­do­wa­nia może wy­pła­cić w po­sta­ci wspo­mnia­nej wcze­śniej kwoty bez­spor­nej. Ko­lej­na wy­pła­ta na­stę­pu­je po do­star­cze­niu przez po­szko­do­wa­ne­go dal­szych do­ku­men­tów, które mają wpływ na wy­so­kość od­szko­do­wa­nia.

Przedawnienie roszczenia

Bywa, że ob­ra­że­nia do­zna­ne w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym są tak po­waż­ne, że le­cze­nie oraz re­ha­bi­li­ta­cja są dłu­go­trwa­łe i trwa­ją la­ta­mi. Dla­te­go też bar­dzo ważne jest, by zgło­sić szko­dę jesz­cze przed za­koń­cze­niem le­cze­nia, ze wzglę­du na to, by nie do­szło do przedaw­nie­nia rosz­cze­nia. Ter­mi­ny przedaw­nie­nia rosz­cze­nia są ure­gu­lo­wa­ne prze­pi­sa­mi Ko­dek­su Cy­wil­ne­go.

W art. 4421 § 1 k.c. usta­wo­daw­ca sfor­mu­ło­wał ogól­ne re­gu­ły okre­śla­ją­ce ter­min przedaw­nie­nia rosz­czeń o na­pra­wie­nie szko­dy wy­rzą­dzo­nej czy­nem nie­do­zwo­lo­nym:

  • przedawnienie następuje z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia – jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę

Jed­no­cze­śnie w pra­wie zo­sta­ły okre­ślo­ne dwa istot­ne od­stęp­stwa od tych reguł:

  • dla przedawnienia roszczeń deliktowych, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku (art. 4421 § 2 k.c.) – roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa, bez względu na fakt, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia;
  • dla roszczeń o naprawienie szkód na osobie (art. 4421 § 3 k.c.) – przedawnienie roszczeń nie może się skończyć wcześniej niż z upływem 3 lat od dnia kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia.

W przy­pad­ku cięż­kich ob­ra­żeń, kiedy pro­ces le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji może po­trwać dłu­żej niż 3 lata, a jed­no­cze­śnie nie ma prze­sła­nek do za­sto­so­wa­nia dłuż­sze­go niż 3 lata ter­mi­nu przedaw­nie­nia, cze­ka­nie na za­koń­cze­nie le­cze­nia mo­gło­by spo­wo­do­wać prze­kro­cze­nie usta­wo­we­go ter­mi­nu, w któ­rym można sta­rać się o od­szko­do­wa­nie, a zatem i utra­tę moż­li­wo­ści otrzy­ma­nia od­szko­do­wa­nia.

Uzasadnienie roszczenia

Tak jak to już zo­sta­ło wspo­mnia­ne, to na po­szko­do­wa­nym spo­czy­wa obo­wią­zek udo­wod­nie­nia wy­so­ko­ści po­nie­sio­nej szko­dy, dla­te­go też na­le­ży zbie­rać wszel­kie do­ku­men­ty po­twier­dza­ją­ce od­nie­sio­ne ob­ra­że­nia, czyli w głów­nej mie­rze do­ku­men­ta­cję me­dycz­ną. Na­le­ży zbie­rać także pa­ra­go­ny, ra­chun­ki i fak­tu­ry do­ku­men­tu­ją­ce kosz­ty po­nie­sio­ne w związ­ku z uszko­dze­nia­mi ciała i roz­stro­jem zdro­wia.Co istot­ne, w 2016 roku Sąd Naj­wyż­szy w swoim wy­ro­ku po­twier­dził, że ubez­pie­czy­ciel po­wi­nien po­kryć rów­nież ce­lo­we i uza­sad­nio­ne kosz­ty le­cze­nia oraz re­ha­bi­li­ta­cji, które nie są re­fun­do­wa­ne przez NFZ. Cho­dzi tutaj przede wszyst­kim o moż­li­wość ko­rzy­sta­nia z pry­wat­nych pla­có­wek me­dycz­nych, kiedy czas ocze­ki­wa­nia na do­stęp do pu­blicz­nej służ­by zdro­wia jest sto­sun­ko­wo długi.

Wię­cej o zwro­cie kosz­tów le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji znaj­dą Pań­stwo w ar­ty­ku­le Zwrot kosz­tów le­cze­nia i re­ha­bi­li­ta­cji zwią­za­nych z wy­pad­kiem ko­mu­ni­ka­cyj­nym. W ar­ty­ku­le Jakie świad­cze­nia na­le­żą się po­szko­do­wa­ne­mu najdą Pań­stwo in­for­ma­cje na temat tego o jakie środ­ki fi­nan­so­we można sta­rać się w przy­pad­ku do­zna­nia ob­ra­żeń w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym.

Kan­ce­la­ria Praw­na Sub­sy­dium po­sia­da wie­lo­let­nie do­świad­cze­nie w uzy­ski­wa­niu od­szko­do­wań dla osób po­szko­do­wa­nych w wy­pad­kach, któ­rych le­cze­nie i re­ha­bi­li­ta­cja, ze wzglę­du na roz­le­gły cha­rak­ter ob­ra­żeń były dłu­go­trwa­łe, a co za tym idzie bar­dzo kosz­tow­ne. Naszą rolą jest sfor­mu­ło­wa­nie rosz­cze­nia, tak, by przy­zna­ne przez ubez­pie­czy­cie­la od­szko­do­wa­nie w pełni po­kry­ło kosz­ty po­nie­sio­ne w związ­ku z do­zna­ny­mi ob­ra­że­nia­mi i ich kon­se­kwen­cja­mi w co­dzien­nym życiu. Nasze za­an­ga­żo­wa­nie w uzy­ska­nie jak naj­wyż­szej kwoty od­szko­do­wa­nia po­twier­dza­ją wy­ro­ki, jakie za­pa­dły w pro­wa­dzo­nych przez nas spra­wach o od­szko­do­wa­nie.

Podobne wpisy

Osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mają prawo ubiegać się od towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie obejmujące koszty leczenia i rehabilitacji. Co jednak, gdy opieka nad poszkodowanym

Celem za­dość­uczy­nie­nia jest zre­kom­pen­so­wa­nie oso­bie po­szko­do­wa­nej w wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­nym do­zna­nej krzyw­dy, za­rów­no fi­zycz­nej jak i psy­chicz­nej i choć prze­pi­sy prawa nie re­gu­lu­ją czyn­ni­ków, jakie po­wi­nien

Od­szko­do­wa­nie po­wy­pad­ko­we oraz za­dość­uczy­nie­nie są świad­cze­nia­mi przy­słu­gu­ją­cy­mi oso­bom, które na sku­tek wy­pad­ku ko­mu­ni­ka­cyj­ne­go, do­zna­ły uszczerb­ku na zdro­wiu fi­zycz­nym oraz psy­chicz­nym. Rosz­cze­nia te wy­pła­ca­ne są z